Egy szív a gyermekekért Alapítvány
EU-KÁRTYA MIKOR, MIRE JÓ ÉS MIK A KORLÁTAI – változtak az érvényességi szabályok

Az Európai Egészségbiztosítási Kártyával az Európai Unió bármelyik országában, továbbá Norvégiában, Izlandon, Liechtensteinben, az Egyesült Királyságban, Svájcban – átmeneti tartózkodás idején – orvosilag szükséges ellátást lehet igénybe venni.

Cikkünkben összefoglaljuk az Európai Egészségbiztosítási Kártyára vonatkozó fontosabb tudnivalókat, és ismertetjük és a kártyára vonatkozó 2024. évi szabályváltozásokat.

Magyarországon mind a biztosítási jogviszonyban álló, mind az egészségügyi szolgáltatásra jogosult személyek igényelhetik az Európai Egészségbiztosítási Kártya (EU-kártya) kiállítását.
Az EU-kártyával orvosilag szükséges ellátás vehető igénybe, a kezelőorvos bírálja el, hogy kapható-e orvosi ellátás a kártya birtokosaként. Azaz a vizsgálat során az orvos figyelembe veszi egyrészt a beteg egészségi állapotát, másrészt azt, hogy mennyi ideig tartózkodik abban az országban, ahol a kártyával ellátást szeretne igénybe venni. Ezen szempontok alapján ítéli meg az orvos, hogy az egészségügyi ellátás orvosilag szükséges-e vagy sem. Erre tekintettel az orvosilag szükséges ellátás a vizsgálatot végző orvos döntésén múlik.

Mindenképpen orvosilag szükséges ellátásnak minősül a sürgősségi ellátás (beleértve a szülést is), a dialíziskezelés, az oxigénterápia.

Fontos tudni, hogy előre tervezett külföldi gyógykezelést (beleértve a tervezett szülést is) nem lehet igénybe venni a kártyával.

AZ EU-KÁRTYA ÉRVÉNYESSÉGE

Az EU-kártya korábban alapvetően a kiállítástól számított 36 hónapig volt érvényes. Ez az érvényességi idő jelentősen változott. A 2023. december 29-étől hatályos szabály alapján az EU-kártya az egészségügyi szolgáltatási járulékot (ami idén havi 11 300 forint, napi 380 forint lett) fizetők esetén legfeljebb 6 hónapig érvényes azzal, hogy az kártya igénylésekor hitelt érdemlő módon igazolni kell az egészségügyi szolgáltatási járulék folyamatos befizetését.

2024. január 1-jétől az EU-kártya hatálya a 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) 22. paragrafusában foglalt egészségügyi szolgáltatásra jogosultak esetén az egészségügyi szolgáltatásra jogosultság időtartamára szól azzal, hogy ez esetben az érvényesség legfeljebb 120 hónap (azaz 10 év) lehet. Ebbe a körbe tartoznak például a Magyarországon biztosított személyek, a saját jogú nyugdíjasok, óvodások, nappali képzésben tanuló diákok.

Nem változott, hogy a tartós külszolgálatot vagy tartós külföldi szolgálatot teljesítő személy és hozzátartozója esetén az EU-kártya a külszolgálat vagy külföldi szolgálat várható időtartamára szól, amely legfeljebb 48 hónap. Az sem változott, hogy az EGT-tagállamban és Svájcban történő ideiglenes tartózkodás időtartama alatt bekövetkező koraszülés esetén az egészségügyi szolgáltató megkeresése alapján a gyermek részére a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő – a szülést követő második hónap utolsó napjáig tartó érvényességi idővel – kártyahelyettesítő nyomtatványt állít ki.

Jó tudni! Ha valaki a fenti érvényességi időn túl kíván egészségügyi ellátást igénybe venni, azt nem tudja EU-kártyával megtenni, azt az érintett szolgáltató meg fogja tagadni, és csak a szolgáltatás kifizetése vagy az egészségügyi szolgáltatásra is kiterjedő külön megkötött biztosítás alapján kaphatunk ellátást.

MELYIK EGÉSZSÉGÜGYI SZOLGÁLTATÓNÁL HASZNÁLHATÓ A KÁRTYA?

Az EU-kártyát csak az adott állam társadalombiztosítójával (vagy az állami biztosítás nyújtásáért felelős szervvel) szerződést kötött egészségügyi szolgáltató fogadja el. Azaz, nem jogosít magánszolgáltatónál egészségügyi ellátás igénybevételére.

Ha valaki például Horvátországban nyaral, és egy magánrendelőben – amely a horvát társadalombiztosítóval nem áll szerződésben – szeretne orvosi ellátást kapni, az EU-kártyával nem látják el. Ez esetben a magánszolgáltatás árát teljes egészében ki kell fizetni, kivéve, ha valaki előzetesen erre az ellátásra is kiterjedő külön biztosítás kötött, ami fedezi a felmerült költségeket.
Az is díjfizetéssel járhat, ha valaki az adott állam társadalombiztosítójával (vagy az állami biztosítás nyújtásáért felelős szervvel) szerződést kötött egészségügyi szolgáltatónál veszi igénybe az ellátást. Ennek oka, hogy minden tagállam a saját szabályai szerint nyújtja az egészségügyi szolgáltatásokat. Ha egy egészségügyi szolgáltatásért önrészt kell fizetni az adott országban, akkor azt állampolgárságtól függetlenül mindenkinek meg kell fizetnie. Például, ha egy háziorvosi kezelésért 10 euró önrészt kell fizetni, azt a költséget betegnek kell állnia, az önrészt a társadalombiztosító nem finanszírozza meg helyette. Ez az Európai Egészségbiztosítási Kártya alapján igénybe vett szolgáltatásra is érvényes, hiszen a kártya az önrészt nem fedezi.

Előfordulhat az is, hogy a beteg megkapja az orvosilag szükséges egészségügyi ellátást az EU-kártya alapján, azonban nem csak az önrészt, hanem a teljes ellátás árát ki kell fizetnie. Erre az esetre is fel kell készülni, ha valaki például Belgiumba, Franciaországba, Luxemburgba vagy Finnországba utazik. Ezekben az országokban (illetve ezen országokban egyes ellátásoknál) úgynevezett visszatérítéses rendszer működik, ami azt jelenti, hogy az ellátást a betegnek ki kell fizetnie, majd az összeget az ellátásról szóló számla, orvosi dokumentáció alapján a belga, francia, luxemburgi vagy finn állami biztosító visszafizeti az az ellátott személynek. Az önrészt azonban ez esetben is a betegnek kell állnia.

HOGYAN ÉS HOL IGÉNYELHETŐ AZ EU-KÁRTYA?

A kártya a kormányhivataloknál személyesen, vagy meghatalmazott útján – kiskorúak esetén a törvényes képviselő közreműködésével – igényelhető.

Benyújtható az kártyaigény postai úton, valamint ügyfélkapun keresztül is. Ha az ügyfél írásban igényli a kártyát, akkor a kormányhivatal postán küldi azt meg a kérelmezőnek.

Az igényléshez szükséges nyomtatvány: Igénylőlap Európai Egészségbiztosítási Kártyához.
Ha az új kártya igénylésének időpontjában a korábban kiadott még érvényes, akkor az érvényességi idő lejártát megelőző 30 napon belül – a korábban kiadott plasztiklap érvénytelenítésével és leadásával egyidejűleg – igényelhető új kártya.
A kártya kiállítása térítésmentes, kivételt képez, ha azért igénylik meg, mert az megsemmisült, megrongálódott, elveszett, ez esetben igazgatási szolgáltatási díjat kell fizetni.

ÜGYINTÉZÉSI HATÁRIDŐ

A kormányhivatal egészségbiztosítási szervénél történő személyes ügyintézés során – ha a szükséges iratok rendelkezésre állnak, és a jogosultság rendezett – azonnal kiállítják az EU-kártyát.

Írásban igényelt kártya esetén – ha a szükséges iratok rendelkezésre állnak és a jogosultság rendezett – az ügyintézési határidő úgynevezett sommás eljárás keretében 8 nap. Ha az ügyintézésre teljes eljárásban kerül sor – például hiánypótlás miatt – akkor az ügyintézési határidő lényegesen hosszabb, akár hatvan nap is lehet.

Forrás
Adózóna
dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász
2024.02.05.

facebook Megtekint a Facebook-on

Mentés

Mentés

Mentés

Egyszív a Gyermekekért Alapítvány Paypal Adományozás
ADOMÁNYÁVAL GYERMEKEK ÉLETÉT MENTHETI MEG. KÉRJÜK KATTINTSON AZ ALÁBBI GOMBRA

KÖSZÖNJÜK
Adományozás REpont applikáció segítségével
Egyszív a Gyermekekért Alapítvány adományozás

© Copyright - Egy Szív a Gyermekekért Alapítvány - designed & coded: Artsolution